Eesti keeles

Balti informaatikaolümpiaad (BOI) on regionaalne programmeerimisvõistlus, millel saavad mõõtu võtta andekad keskkooliõpilased Läänemere-äärsetest riikidest.

Võistluse struktuuri ja ülesannete püstituse poolest sarnaneb BOI rahvusvahelisele informaatikaolüpiaadile (IOI) ja on seega suurepärane võimalus osalejatele saamaks enne IOI-d rahvusvaheline võistluskogemus.

Igal kevadel saabuvad kuni kuue liikmelised riikide meeskonnad koos kahe juhendajaga võistluspaika, kus toimub kahel päeval individuaalne ülesannete lahendamine. Kummalgi päeval on lahendamiseks aega 5 tundi ja selle aja jooksul saab pead murdma kolme ülesande üle.

Tavaliselt kestab BOI kokku 5 päeva, sisaldades lisaks võistlustele ka ava- ja lõputseremooniat ning põnevaid ekskursioone ning ühisüritusi. Lõputseremoonial jagatakse parimatele ka medaled: 1/12 parimatest saab kuldmedali, hõbeda saamiseks on vaja olla esimese veerandi seas ja pronksiga saavad koju minna need, kes on esimeses pooles. Korraldajamaa saab välja panna lisavõistkonna, mis medalilimiitide arvestusest välja jäetakse.

Esimene BOI toimus 1995. aastal Tartus ja sellel osales vaid kolm riiki: Eesti, Läti ja Leedu. Praegu on regulaarseteks osalejateks peale Balti riikide veel Soome, Rootsi, Norra, Taani, Saksamaa ja Poola. Hiljuti lisandus veel Island. Aeg-ajalt on olnud külalisosalejaid ka mujalt, näiteks USAst ja Ungarist.

Sel aastal on korraldajariigiks taas Eesti ja võitlus toimub Tartus. See on juba viies kord, mil siin Balti informaatikaolümpiaadi läbi viiakse. Viimati toimus BOI Tartus 2010. aastal.